Kategorie
plakaty

Kicz kontrolowany

Kicz kontrolowany

Kicz do niedawna kojarzył się z bezguściem. Z definicji jest to coś marnego, co nie zasługuje na miano sztuki. To sformułowanie głownie odnosi się do dzieł literackich, ale i w innych dziedzinach artystycznych ma swoje synonimy. Co widzisz, gdy mówię słowo „ Kicz”? Moje pierwsze skojarzenie to oczywiście obraz jeleni na rykowisku, leśna fototapeta, czy bukiet sztucznych kwiatów w wazonie. Są jednak sytuacje, w których świadome zastosowanie kiczu może nadać niezwykłego i oryginalnego wyglądu naszemu wnętrzu. Wymaga to nie lada odwagi, ale przecież do odważnych świat należy!

Kamp, czyli świadomy kicz

Żeby odróżnić, co rzeczywiście zasługuje na miano kiczu, a co jest świadomym zabiegiem naśladującym kicz, ironizującym na jego temat, wymyślono termin „kamp”. Jest to spolszczona wersja terminu camp od francuskiego camper, które w sloganie oznacza „pozować na kogoś, w przesadzony sposób naśladować”. I tak możemy udawać kicz, w rzeczywistości tworząc niesamowite dekoracje wnętrza.

Jeleń w nowej odsłonie

Tradycyjny obraz jelenia, który udaje dzieło sztuki, czy wypchana jego głowa na ścianie, to z pewnością kicz. Jednak plakat geometryczny jeleń [https://posterilla.pl/pl/p/Plakat-Jelen-geometryczny/484], czy plakat Oh my deer mint [https://posterilla.pl/pl/p/Plakat-Oh-my-deer-mint/113], to sztuka, która nawiązując do tego kiczu daje nam świeżość i nutkę dystansu w doborze dekoracji do domu. Bardzo często spotyka się także ceramiczne, inkrustowane kamieniami, czy drewniane głowy jelenia, które udowadniają, że w sztuce liczy się forma i wykonanie, a nie tematyka.

Gustowna fototapeta

Tak, fototapeta może być gustowna, nawet ta z ilustracją lasu! Wszystko zależy od całokształtu wystroju wnętrza, od jej otoczenia. Wyobraźmy sobie minimalistyczny biały salon, z drewnianymi meblami w stylu skandynawskim a do tego, jako jedyną formę ozdoby na ścianę, fototapetę z widokiem lasu. I co? Można?

Kwieciste dekoracje

Sztuczne kwiaty nie są łatwym tematem w dekoracji wnętrza. Trudno użyć ich w taki sposób, aby nie wyglądały kiczowato. Jeżeli będą to kwiaty wykonane ręcznie, np. z bibuły, czy filcu, nabierają zupełnie innego charakteru.

Jeżeli chcemy zaprosić styl kamp to naszego domu, to zastosujmy kwieciste dekoracje w formie plakatów, motywów na poduszkach, czy pościeli.

Wysmakowany motyw zwierzęcy

Jedna poduszka w lamparcie cętki – jak najbardziej tak!  Obicie starych, przemalowanych krzeseł w paski zebry – doskonale! W taki sposób dodasz swojemu wnętrzu stylu i podkreślisz Twoją indywidualność i niepowtarzalność.

Jeżeli fragment motywu zwierzęcego oprawimy w ramę to otrzymamy fantastyczną ozdobę na ścianę.

Moc kolorów

Zabawa kolorami to sztuka dla zaawansowanych w kampie. Tu przesada czai się bardzo blisko. Użycie dużej ilości intensywnych barw w dekoracjach do domu, może przyprawić nas o zawrót głowy. Chyba, że będzie to dotyczyło jedynie fragmentu przestrzeni. Wtedy możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt. Spowodują go różnokolorowe ramki, czy plakaty pokrywające ścianę, barwne poduszki na sofie, czy wielki tęczowy dywan.

 

Odwiedź sklep internetowy z plakatami Posterilla.pl plakaty do każdego wnętrza i stylu mieszkania oraz domu. Plakaty na ścianę do mieszkania i domu posterilla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *