Kategorie
plakaty prezenty

Czym się kierować przy wyborze plakatu

Czym się kierować przy wyborze plakatu

Plakat. Czasem to prezent na nowe mieszkanie, innym razem upominek dla przyjaciela. Kupowanie, oprawianie i wieszanie grafik jest coraz modniejsze – w domach, firmach i obiektach publicznych plakaty zastępują tradycyjne obrazy, co ma również odzwierciedlenie w większym wyborze. Chcesz złożyć zamówienie, ale nie wiesz, czym się kierować? Pomagamy!

1. Rozmiar

Niezwykle istotna sprawa. Plakaty są sprzedawane w bardzo wielu formatach, między innymi 21 x 30, 30 x 40, 40 x 50 czy 50 x 70 cm. Dobrze wiesz, że nie każdy chce i może zasłonić plakatami połowę ściany. Jedni cenią minimalizm, inni wręcz przeciwnie. Poza tym zasadniczo poleca się zakup dodatkowej ramki lub antyramy, choć plakat można spróbować przykleić lub powiesić także samodzielnie. Tu też rozmiar ma podstawowe znaczenie – szkoda wydawać kilkanaście, kilkadziesiąt złotych na ramę, która w ogóle się nie przyda, ponieważ jej wielkość jest nieodpowiednia.

Rozmiar plakatu ma kluczowe znaczenie przy wyborze.

2. Motyw przewodni

Jeżeli plakat to prezent dla dziewczyny albo prezent na parapetówkę kupowany dla znajomych, to w naturalny sposób podstawowym kryterium staje się temat, motyw przewodni. Możliwości wyboru są dziś tak szerokie, że niełatwo podjąć ostateczną decyzję. Tylko wśród plakatów z grafiką można wyróżnić takie kategorie jak:

  • skandynawskie,
  • minimalistyczne,
  • odręcznie rysowane,
  • origami,
  • botaniczne,
  • miłosne,
  • dziecięce
  • salonowe,
  • kocie,
  • leśne…

…a przecież to dopiero początek tematyki, która może zainteresować obdarowywaną osobę. Oryginalne prezenty mogą również odnosić się do popkultury, coachingu czy zagadnień współczesnej dekoracji wnętrz.

Plakat motywacyjny z pozytywnym przesłaniem.

3. Jakość papieru

Ozdobny plakat nie jest zwykłą kartką papieru do ksero. To wydruk, który wymaga wysokiej jakości, aby przetrwać próbę czasu, oddać kolory i wytrzymać eksploatację, przewożenie czy zakładanie. Idealna gramatura papieru do dużych plakatów to aż 250 g/m2. Producenci zwracają na to uwagę w swoich opisach, dlatego zawczasu zweryfikuj jakość konkretnej oferty. Dobrze, jeżeli prezent do domu, np. plakaty do kuchni, spełniają najwyższe standardy i nie niszczą się pod wpływem temperatury, wilgoci czy zwykłego dotknięcia.

4. Cena

Plakaty można dziś kupić naprawdę wszędzie – w księgarniach, supermarketach, a przede wszystkim przez Internet, gdzie jest największy wybór, a ceny są najkorzystniejsze. Zanim złożysz zamówienie, zorientuj się w szczegółach. Ile kosztuje przesyłka? Czy jest odpowiednio zabezpieczona przed zniszczeniem w transporcie? Czy w podobnym rozmiarze nie znajdziesz tańszej propozycji? Czy sklep oferuje możliwość oprawienia plakatu w ramę, a jeśli tak, to czy na korzystnych warunkach? Znajdź odpowiedzi na te wszystkie pytania, zanim zamówisz plakaty, prezent na urodziny czy inną wyjątkową okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *